zde se nacházíte:
Úvod > Blog > Cítit emoce jsem se naučila od mého manžela

Cítit emoce jsem se naučila od mého manžela

16.06.2021

Je to zajímavé, že jsem se naučila cítit až díky svému manželovi. Když jsem ho potkala, vedla jsem odborné kurzy a pracovala s jednotlivci. Měla jsem za sebou několikaletý intenzivní trénink a roky práce na sobě. Dokázala jsem rozeznat jaké emoce cítím a co se děje v mé hlavě, když je cítím. Přesto, když jsem mého muže potkala, všimla jsem si, že on byl se svými emocemi v mnohem hlubším spojení.

Bylo to zvláštní, vidět muže tak citlivého a ukotveného v sobě. Tak zranitelného. Nikdy dříve jsem to nezažila a tak to nejdříve bylo nezvyklé, když mi přiznal, že se něčeho bojí, nebo když mluvil o tom, jak se právě cítí. Fascinovalo mě to. Když přišly stresující situace, začal mě učit s mými pocity být. Dával mi rady, jak se do nich více ponořit a nebát se jich. Měl za sebou více jak 20 let práce spojování klientů s jejich emocemi a samozřejmě také jeho vlastní práce na sobě. Byl to pro mě obrovský dar. Zjistila jsem, že jsem se často mou vlastní prací na sobě, snažila od emocí odpojit. Snažila jsem se sama sebe napravovat a měnit, abych se rychle začala cítit dobře. Také jsem na sebe tlačila, abych ve stresujících situacích reagovala klidně, i když jen navenek. Mé emoce jsem potlačovala. Vytvořila jsem si tak silnou spirituální identitu, že jsem úplně zapomněla na to, co opravdu cítím. Kdykoliv jsem cítila bolest, ihned jsem na sobě začala pracovat, abych tu bolest co nejdříve vypudila pryč. A to samé se strachem. O pocitu zlosti jsem tenkrát ani nevěděla, zato vztek jsem často praktikovala. 

Až když jsme s manželem uspořádali náš první seminář na téma emoce, došlo mi, že jsem sama sebe obelhávala. Že v mých emocích nejsem schopná jít do hloubky a ihned utíkám. Co se tím pádem dělo bylo, že se mi některé situace - na kterých jsem už dlouhá léta pracovala -  stále vracely a zůstávaly bolestivé. Anglicky se tomu říká ,,spiritual bypassing”. Má zjednodušená definice je: spirituální obcházení bolesti, vyhýbání se negativnímu a falešný pozitivismus. Používáme spiritualitu a seberozvoj k tomu, abychom utekli od nepříjemných emocí. Tím pádem nemůže dojít ke změně a k posunu dál. Při našem společném semináři jsem to viděla i u ostatních uchazečů. Už roky na sobě pracovali, ale nebyli schopní cítili emoce do hloubky. Byla to pro ně úplně nová zkušenost. Můj muž je do jejich pocitů navedl a pomohl jim se s nimi spojit. Zároveň měl tak podrobné znalosti o emocích a také strategiích jak necítit, že jsme se všichni dozvěděli spoustu nových věcí. Začínala jsem emocím rozumět a moje schopnost s nimi být se rozšiřovala. Přineslo mi to do života novou hloubku. Už jsem nemusela trávit čas vyvíjením strategií a stavěním zdí, abych necítila. Tím pádem jsem mohla začít dělat více věcí, i když jsem například cítila nepohodlí, nebo strach. Najednou jsem začala říkat věci nahlas a nebála se reakce ostatních. Naučila jsem se také do hloubky cítit mou zlost a zpracovat ji takovým způsobem, aby se ve mě neukládala. Zlost mi pomohla s mou kreativitou, s rozeznáním mých hranic, co je pro mě správné a co ne. Umím teď pomoci ostatním cítit emoce a pracovat s nimi. Našimi semináři prošla také spousta rodičů, které jsme naučili rozeznat a cítit své emoce. Mají teď schopnost projevovat emoce před svými dětmi a učit je emoce zpravovávat tak, aby nebyla potlačena jejich opravdovost. 

Když jsem začala pracovat s lidmi trpícími závislostí, zjistila jsem, že neschopnost cítit emoce je prvotní příčinou závislostí a psychických onemocnění, jako je například deprese a úzkost. Dnes už existují studie, které ukazují přímou souvislost s potlačenými emocemi a onemocněním našeho těla. V programu léčby závislostí, kde mám možnost pracovat, se většina práce odehrává ve skupině. Účastníci se učí být ve spojení se svými emocemi, uvědomovat si je, porozumět jim a projevit je bezpečnou formou. Učí se s nimi pracovat tak, aby je dokázali cítit a nemuseli se již dál znecitlivovat. 

Emoce cítíme v našem těle každý den. Projevují se jako fyzické pocity a náš život je přímým odrazem toho, zda s nimi umíme pracovat. Znalost toho, co se v nás odehrává a možnost žít s tím ve spojení, tedy cítit, je pro každého z nás životně důležitá. Nejsou to emoce, které nám přináší problémy, ale naše neschopnost je cítit. Čím více se našim emocím vyhýbáme, tím výrazněji se to projeví v našem životě. Budeme dělat nesprávné volby, nebudeme moci žít upřímné a intimní vztahy, budeme nejspíš trpět určitou formou závislosti (například na práci) a náš život bude velmi bolestivý. Potřebujeme se naučit cítit, spojit se s emocemi a pak s nimi pracovat. Jen tak budeme schopni žít naplněný život a to samé učit naše děti. 

Přesvědčila jsem se, že znalost emocí je tak důležitá, že jsem se mé znalosti rozhodla sepsat, aby k nim měl kdokoliv přístup. Napsala jsem E-book Základy porozumění emocím. Krásně graficky zpracovaný e-book si můžete objednat na mých stránkách, kde najdete také náhled a přehled kapitol. E-book kromě teorie obsahuje praktická cvičení a meditace, které vám pomohou se s emocemi spojit. Pokud jste byli na našem semináři emoce, ebook vám připomene vše, co tam bylo řečeno. Můžete se k tomu kdykoliv vrátit. 

Podrobnosti a obsah e-booku Emoce najdete zde: www.coachingbylucie.com/coaching-program/